Venemaa ikkes elavatest ugridest

0

Mitu venemaal tegutsevat soome-ugri organisatsiooni on sunnitud tegevuse lõpetama

Soome-ugri rahvaste olukord venemaal ei ole kiita, tõdeti hõimupäevadele pühendatud konverentsil.

Mitu venemaal tegutsevat soome-ugri rahvaste organisatsiooni on lõpetanud oma tegevuse, kuna on sattunud nn välisagentide nimekirja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

See tähendab, et kui mittetulundusühingud saavad suuremas mahus rahalist toetust teistest riikidest, muutuvad nad venemaa jaoks välisagentideks.

Välja toodi ka kurb fakt, et soome-ugri keelte kõnelejaskond on kaheksa aastaga vähenenud kahelt miljonilt pooleteise miljonini.

Read more ...

0

Hõimupäevadel tõdeti, et Venemaal elavad soome-ugri rahvad sõltuvad suuresti keskvõimust

Täna Rahvusraamatukogus peetud hõimupäevade konverentsi üks läbivaid teemasid oli tõdemus, et Venemaal elavad soome-ugri rahvad sõltuvad suuresti keskvõimust ja omavalitsusest.

Leningradi oblastis asuvad isurid ja vadjalased on alustanud proteste sadamalaienduse vastu Ust-Luugas ehk Laugasuul, mis pöörab segi nende harjumuspärase elukeskkonna, vahendasid ERRi raadiouudised.

Isurid ja vadjalased on endaga kaasa tõmmanud ka teisi neil aladel elavaid rahvuseid - protesteerijate hulgas on venelasi, armeenlasi ja ukrainlasi ning kõik nad kasutavad põhiseadusega ette nähtud õigust väljendada oma kodanikupositsiooni. Väikese rahvakillu algatus on pälvinud ka ÜRO tähelepanu.

"Meil on alternatiivseid ettepanekuid, kuidas seda küsimust lahendada, aga kahjuks pole neid veel kuulda võetud. Loodame siiski dialoogile kohaliku võimu, äriringkondade ja meie ühiskondlike organisatsioonide vahel. Dialoogita seda ei lahenda," ütles isuri seltsi Šoikkula aktivist, Dmitri Harakka-Zaitsev.

Read more ...

0

Sofi Oksanen Frankfurdi raamatumessil: Venemaa surub soome-ugri rahvaid alla

Sofi OksanenSoome rahvusvaheliselt tuntuim kirjanik, eesti juurtega Sofi Oksanen süüdistas Frankfurdi raamatumessi avamisel peetud kõnes otsesõnu Venemaad soome-ugri rahvaste allasurumises nende elupaikades leiduvate loodusvarade tõttu.

„Teistel soome-ugri keeltel läheb halvasti laiadel aladel, eriti Venemaal, ja paljud keeled on juba surnud või on ohustatud, kirjandusest rääkimatagi. Selle eest võib tänada kolonisatsiooni, mis on saanud ka paljudele teistele põlisrahvastele saatuslikuks,“ ütles Oksanen oma kõnes Helsingin Sanomate vahendusel.

Oksaneni sõnul võivad soomlased olla õnnelikud, et nende loodusvarad piirduvad peamiselt „mitteseksika metsaga“.

„Marid ja neenetsid istuvad Venemaa naftaväljade otsas. Komide asustusala loodusvarad võeti kasutusele Nõukogude Liidu ulatusliku laagrisüsteemi Gulagi abil, mis viis piirkonna venestamise ja ühtlasi komikeelse kirjakultuuri allakäiguni,“ ütles Oksanen.

Read more ...