Setomaal toimub soome-ugri eeposte päev

0

Setomaal soome-ugri kultuuripealinnas Obinitsas toimub sel laupäeval soome-ugri eeposte päev, kus lauldakse seto eepost Peko, samuti räägitakse mäemari, udmurdi, ersa, soome ja mari eepostest.

«Eeposte päeval soovime oma soome-ugri sõprade vahendusel teada saada nende rahvaste eepostest,» ütles soome-ugri kultuuripealinna programmijuht Rieka Hõrn. «Ka setodel on põhjust olla uhke Peko eepose üle. Iga põlvkond loob eepose uuesti oma ümberjutustuste, etenduste kaudu.»

Soome-ugri eeposte päev algab laupäeva keskpäeval Obinitsas Seto seltsimajas ettekannetega. Julia Kurpina annab ülevaate mäemari eepose «Sipelgate pulm» loost ja Irina Orehhova tutvustab udmurdi eepost. Natalia Abrosimova tutvustab ersade eepost «Mastorava» ja Natalia Ermakova teeb ettekande Mastorava eeposest kui uue põlvkonna sidemest esiemade-esiisade vaimse maailmaga.

Hannu Oittinen räägib Kalevalast kui Soome kirjanduse tüvitekstist. Seto eeposest Peko räägib Paul Hagu, Kauksi Ülle annab ülevaate, kuidas Peko eeposest sai näidend. Ado Lintrop kõneleb handi-mansi eepikast ja Vasli Nikolajev peab ettekande teemal «Mari eepose lugu.»


Kell 18 algab lauluõhtu, kus leelokoorid laulavad pikemaid seto lugulaule ja seto eepost Peko.

Seto eepos «Peko» on seto rahvalauliku Anne Vabarna loodud eepos. Eepose jutustava ülesehituse pani eelnevalt kokku rahvaluulekoguja Paulopriit Voolaine. Tekst kirjutati üles 1927 etteütluse põhjal ja sisaldab ligikaudu 8000 värssi, ilma ühtlase värsimõõduta. 1930. aastal dikteeris Anne Vabarna veel eepose teise osa. «Peko» avaldati esmakordselt 1995. aastal Soomes.

Postimees

Kliki ka nendele artiklitele:

* Eesti rahvuslik-riiklike huvide reetmisest huvitatuile avanesid uued võimalused
... eedetud uue lepinguga nii ingerlaste kui setode huvid.
* Sõjakas vene diktaator on hädas, et läänemaailmas teda ei mõisteta.

... kust hõivamisest (näiteks Eestile kuuluv Ingerimaa ja Setomaa, Ukrainale kuuluv Krimm jne) või muudest sõjakatest, metsikutest aktsioonidest (meenutame siin või Tšetšeenia sõdu). Diktaator on seisukoh ...
* Obinitsa saab tuleval aastal soome-ugri maailma kultuuripealinnaks

Tuleva aasta jaanuaris võtab Obinitsa küla vastu 24 miljoni elanikuga soome-ugri maailma kultuuripealinna tiitli. Obinitsa küla on end igaveseks kultuurilukku kirjutanud paljude kuulsate seto lauluemade ...
* Kes ajalugu ei mäleta, elab tulevikuta ...

... saamata ca 5,2 % eestlaste, ingerlaste ja setode alasid ja vara - seda maad, mille eest meie esiisad Vabadussõjas verd valasid. Võib-olla on see juhus, et täpselt 70 aastat peale Eesti viimase legaalse ...