Jaapan

Jaapan

Jaapan (jaapani keeles 日本 Nihon või Nippon, ametlikult 日本国 Nippon-koku või Nihon-koku) on saareriik Ida-Aasias, mis ulatub Ohhoota merest põhjas Ida-Hiina mere ja Taiwanini lõunas. Euraasia mandrist eraldab seda Vaikses ookeanis paiknevat maad Jaapani meri.
Jaapani nime kirjutatakse märkidega, mille tähendus on „päikese allikas“, mispärast mõnikord kutsutakse Jaapanit ka tõusva päikese maaks.
Jaapani saarestikku kuulub 6852 saart. Neist neli suuremat on Honshū, Hokkaidō, Kyūshū ja Shikoku, mis kokku moodustavad 97% Jaapani maismaa pindalast. Rahvaarvu poolest on Jaapan oma enam kui 127 miljoni elanikuga maailmas kümnendal kohal. Suur-Tōkyō piirkond, kuhu kuulub de facto pealinn Tōkyō ja mitmed ümbritsevad prefektuurid, on maailma suurim metropol, kus elab üle 30 miljoni inimese.

Jaapanis on konstitutsiooniline monarhia, kus formaalne riigipea on keiser, seadusandlikku võimu teostab aga valitav parlament (inglise keeles Diet, jaapani keeles 国会 Kokkai).

Rahvaarv ca 127 milj.

Akihito

Unable to embed Rapid1Pixelout audio player. Please double check that:  1)You have the latest version of Adobe Flash Player.  2)This web page does not have any fatal Javascript errors.  3)The audio-player.js file of Rapid1Pixelout has been included.

0

Prints Mikasa - 100 aastasenaJaapani keisri Akihito onu, prints Mikasa suri täna 100 aasta vanusena, jättes Krüsanteemitroonile vaid neli pärijat.

Tokyo haiglas surnud prints Mikasa oli Akihito isa, keiser Hirohito kõige noorem vend, kes oli hariduselt ajaloolane, edastab Reuters.

Prints Mikasa pidas Tokyo ülikoolis ajalooloenguid, oli Jaapani Lähis-Ida kultuurikeskuse aujuht ning tegutses Jaapani-Türgi kulutuuriorganisatsioonis.

Jaapanis on juba mõnda aega rahvastiku vananemine probleemiks, see mõjutab samuti keiserlikku perekonda, sest nüüd on vaid neli meessoost troonipärijat.