Thursday, 13 October 2016 17:18

Tai kuningakoda teatas, et 88-aastane kuningas Bhumibol Adulyadej on surnud.

Rate this item
(0 votes)
0

Kuningakoja teates surma põhjust ei mainitud, küll aga märgiti, et monarh suri rahulikult Siriraj haiglas, vahendas Reuters.

1946. aastast saadik riigipeaks olnud kuningale tehti möödunud nädalavahetusel hemodialüüsi ette valmistamiseks vereülekanne, kuid tema tervis ei paranenud. Viimastel päevadel hingas ta hingamisaparaadi abil ning talle anti mitmeid ravimeid, mis tema seisundit aga ei stabiliseerinud.

Bhumibol Adulyadej oli juba pikemat aega Bangkokis haiglas viibinud ja avalikkuse ees pole ta olnud mitmeid kuid.

Tai sõjaväehunta juht ja peaminister Prayuth Chan-ocha andis riigitelevisioonis teada, et troonipärija isik on olnud selge juba 2002. aastast saadik ning valitsus esitab tema nime varsti parlamendile. Parlament koguneb erakorralisele istungile juba neljapäeval.


Kuigi peaminister troonipärijat nimeliselt ei maininud, on eeldatud, et troonipärijaks on kuninga poeg, kroonprints Maha Vajiralongkorn.

Kuningat austati Tais väga ning tema tervislik seisund pakkus palju kõneainet, sest teda peeti Tai lõhestatud poliitareenil riiki ühendavaks sümboliks ja ühiskonna stabiilsuse alustalaks.

Kuninga tervist puudutavad uudised olid olulised ka seetõttu, et 63-aastane kroonprintsil pole väidetavalt rahva seas kaugeltki nii suurt toetust ja mõjuvõimu kui tema isal. Seega võib sõjaväehunta poolt valitsetavat riiki oodata ees varasemast suurem poliitiline ebastabiilsus.

Tai kuningas Bhumibol Adulyadej oli seni kõige kauem järjest ametis olnud monarh maailmas.


Teadur: turiste Tai kuninga surm palju ei mõjuta

Tallinna ülikooli Aasia uuringute vanemteadur Karin Dean ütles, et turiste Tai kuninga Bhumibol Adulyadej surm väga palju ei mõjuta ja Taisse tasub endiselt reisida.

Dean rääkis "Ringvaates", et keegi ei oska ette näha, mida kuninga surm Taile tähendab, sest sellist olukorda pole riigis varem olnud.

"See kuningas on olnud troonil 70 aastat. Inimesed ei teagi, mismoodi on olla Tais, kui kuningat, eriti kuningas Bhumiboli pole. Võib vaid ette kujutada, mis toimuma hakkab, milline olukord on," ütles ta.

Deani sõnul oli kuningas Bhumibol Tais väga armastatud.

"Iga tai on üles kasvanud riigis, kus kuningat on esitatud kui rahva isa, alates lasteaiast peale. Loomulikult kuninga institutsioon on tegelenud oma maine kujundamisega, et see nii oleks - pildid on igal pool üleval, kultiveeritakse kuninga armastust ja kultust. Samas pole kuningas ise andnud põhjust kriitikaks. Ta on olnud valitseja, ta on olnud troonil, ta on üks rikkamaid valitsejaid, aga ta ei ole oma rikkust demonstreerinud, vaid kasutanud seda palju heategevuslikel eesmärkidel - tal on palju projekte, tal on fondid, kust inimesed saavad raha taotleda -, ta on näidanud ennast rahva hulgas viimased 50 aastat," selgitas Dean.

Tema sõnul ei saa ametlikult öelda, et Tai oleks demokraatlik, sest praegu on riigis võimul sõjaväeline valitsus. Kuningas on tavaliselt olnud sõjaväeliste riigipöörajate poolel, kuid see tuleneb Deani sõnul sellest, et Tais on sõjavägi ja kuninga institutsioon olnud alati liidus ja teineteise võimu toetanud.

Troonipärija, kroonprints Maha Vajiralongkorn ei ole Deani sõnul rahva hulgas väga populaarne. "Ta on olnud seotud ärimeestega ja Tai mõistes maffiaga, tal on elupõletaja maine, ta on elanud palju välismaal. Ka praegu elab ta Saksamaal," rääkis vanemteadur.

"Bhumiboli suhtes valitses Tais isikukultus, aga kui tema on läinud, siis järglane, kes pole rahva hulgas populaarne, ei suuda kindlasti saavutada sellist armastust rahva hulgas nagu tema isa," lisas ta.

Kuninga surma järel on kehtestatud riigis aastane leinaperiood ning kohvikute lahtiolekuaegu piiratakse, samuti õhutatakse pidama meelelahutusüritusi tagasihoidlikumalt. Deani hinnangul aga olukord turiste väga palju ei mõjuta ja Taisse tasub reisida.

"Kuurortides vaevalt midagi muutub. Võib-olla on vaiksem. Võib-olla ka valitsus ise mõtleb alles, kuidas seda aastat korraldada, mis toimub ja kui palju restorane, lõbustusasutusi piirata. Kindlasti on turism Tais väga suur sissetulekuallikas ja siin ei ole võimalik seda täielikult maha suruda," ütles Dean.

RahvusRinghääling


Taisse reisijatel soovitatakse riietuda viisakalt ning arvestada tagasihoidlikuma meelelahutusega

Täna suri 70 aastat riiki juhtinud Tai kuningas Bhumibol Adulyadej. Juhtunut arvesse võttes on antud mõned soovitused, mida Taisse reisijad arvestama peaksid.

Nimelt on Tais välja kuulutatud aastane leinaperiood ametnikele, muudel üritustel kehtib ühe kuu pikkune lein. Samuti peetakse meelelahutusüritusi märkimisväärsemalt tagasihoidlikumalt ning ka turistidele soovitatakse riietuda viisakalt ning võimalusel kanda tumedas toonis riideid, vahendab BBC.

Estravel rõhutab, et tagasihoidlikum meelelahutus puudutab ka turismipiirkonnas toimuvat. "Soovitame reisijatel arvestada, et riigis valitseb leinaperiood, arvestada kohalikke kombeid ning riietuda avalikes kohtades aupaklikult," märkis Estraveli esindaja.

Täna suri pärast 70-aastast valitsemist maailmas kõige kauem troonil olnud monarh, Tai kuningas Bhumibol Adulyadej. 88-aastane kuningas oli Tais väga lugupeetud. Teda peeti riigis stabiliseerivaks figuuriks, kuid fviimastel aastatel oli kuninga tervis vilets ja avalikkuse eest oli teda harva näha.

Pärast 2014. aasta riigipööret on Tai endiselt sõjaväe valitsemise all. Palee hoiatas juba pühapäeval, et kuninga tervis "ei ole stabiilne".

Paljud tailased on kandnud roosat, mis pidi põdurale kuningale õnne tooma. Sajad inimesed kogunesid haigla juurde, kus teda raviti.

Kuningas Bhumiboli ilmne pärija on 63-aastane kroonprints Vajiralongkorn, kelle vastu rahva armastus ei ole nii suur kui tema isa vastu.

Bhumibol, kes sündis USA Massachusettsi osariigis Cambridge’is, asus troonile 1946. aasta 9. juunil pärast oma venna Ananda Mahidoli surma.

Kuigi ta oli konstitutsiooniline monarh piiratud võimuga, pidasid paljud tailased kuningas Bhumiboli pooljumalaks. Pingelistel aegadel oodati tema sekkumist.

Kriitikute sõnul toetas Bhumibol sõjalisi riigipöördeid ja ei võtnud mõnikord piisavalt sõna inimõiguste rikkumiste vastu.

Delfi.ee


Kliki ka nendele artiklitele:

* Eaka Tai kuninga tervislik seisund on halvenenud
Tai 88-aastane kuningas Bhumibol Adulyadej viibib kuningakoja teatel praegu haiglas ning tema seisund on ebastabiilne. 1946. aastast saadik riigipeaks olnud kuningale tehti nädalavahetusel  ...
* Kuninglikud uudised

... - Tai Kuningriik. Enamus seal käinud inimestest on ilmselt kursis sellega, kui sügavalt sealne rahvas austab oma monarhi. Meie arusaamise kohaselt on tegemist pisut arusaamatu ja isegi ekstreemse suhtumisega, ...
* Lühidalt - 19.04.11

Tai Kuningriigis mõisteti kahele venelasest turistile 2,5 aastane vanglakaristus varguse eest ühes Pattaya kaubakeskuses. Ria Novosti teateil olevat kaks Barnaulist pärit neiut sõitnud Taisse puhkama. ...

Read 562 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.