Friday, 14 October 2016 18:14

Taani saadab Eestisse 200 sõdurit ja tahab tõsta kaitsekulusid: me ei saa USA kaitset võtta iseenesest mõistetavana

Rate this item
(0 votes)
0

Taani Kuningriigis algavad peatselt läbirääkimised kaitsekulutuste tõstmise osas.
Peaminister Lars Løkke Rasmussen kinnitas täna koos Eesti peaministriga antud pressikonverentsil, et tema eesmärk on julgeolekukulutusi selgelt tõsta.

"Ilmselgelt on Euroopas uus julgeolekuolukord ning me peame näitama ühtust üha enam agressiivse Venemaa vastu," ütles Rasmussen.

Taani on lubanud panustada brittidel põhinevasse ning järgmisel aastal Eestisse tuleva pataljoni ühe kompaniiga, mis hakkaks kordamööda vahetuma Prantsuse kompanii vastu.

Rasmusseni sõnul oli Eesti taanlaste jaoks iseenesest mõistetav valik, kuna kaks riiki on kaitsealaselt teinud tihedat koostööd varem Afganistanis ning praegugi Iraagis sealsetele jõududele väljaõpet andes.

"Me ei ole selles veel teiste riikidega kokku leppinud, aga sõdurite suurusjärk on 200."
Taani peaminister


Täpsed detailid, kunas ja missuguse varustusega Taani kompanii Eestisse saabub, ei ole siiski veel selged. "Me ei ole selles veel teiste riikidega kokku leppinud, aga sõdurite suurusjärk on 200," kinnitas Rasmussen.

Rasmussen lausus, et on Euroopa julgeolekuolukorra pärast selgelt mures.
"Taani ei asu küll nii lähedal venemaa piirile kui Eesti, aga tean nii isiklikest vestlustest teie peaministriga kui ka meie enda luureandmetest, milline olukord on. Ka meil on olnud [venemaaga seotud] intsidente," rääkis Rasmussen.

Taani peaminister lausus ka, et riigis algavad järgmisel aastal värsked läbirääkimised kaitsekulude osas ning tema valitsuse selge soov on neid tõsta.

"Me peame saatma selge signaali USAle, et ka Euroopa on valmis ise panustama. Me kõik ju jälgime USA presidendivalimisi ning peame aru saama, et me ei saa võtta USA panustamist Euroopasse iseenesest mõistetavana."

Taani kaitsekulud on siiani püsinud umbes 1,1-1,2 protsendi juures SKP-st ehk selgelt alla NATO sihiks oleva 2 protsendi piiri.

Eesti peaminister rõhutas pressikonverentsil, et taanlaste kompanii ei saabu Eestisse kui konfliktitsooni.

"Vastupidi, nad tulevad selleks, et Läänemere piirkonnas säiliks rahu ka edaspidi ning me näitame, et kollektiivkaitse põhimõte peab," ütles Rõivas.

Allikas: Delfi

Kliki ka nendele artiklitele:

* Venemaa harjutas Ukraina täieulatuslikku ründamist ja tuumasõda NATOga
... umarelvasid. Õppuste käigus harjutati ka Musta mere ja Taani väinade blokeerimist. Tegelikult oli Kavkaz 2016 vaid üks osa enne ja peale seda toimunud õppuste ahelast, mille käigus harjutati Ukrai ...
* Taani Kuningriik keeldus venemaaga Arktiliste alade üle läbi rääkimast

Taani välisminister Kristian Jensen sõnas nädalavahetusel, et ei ole huvitatud alustama venemaaga läbirääkimisi kahe riigi nõudmiste üle Arktikas, vahendab The Local. Vene loodusressursside minis ...
* Venemaa ja Eesti võimalikust poliitilisest/sõjalisest koostööst

... n süüdistas ajalehele Politiken antud intervjuus Taanit vaenulikkuses ja russofoobias. ...

Read 672 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.